Domácí anglické a vídeňské rohlíky | recept
Domácí anglické a vídeňské rohlíky | recept. Není nad to si ke snídani dát čerstvý, ještě vlahý rohlíček. Vyzkoušejte si úpéct domácí a kupované si už vícekrát nedáte. Když mám volno, tak si přivstanu a dětem upeču i do školy na svačinu, to jsou pak blahem bez sebe. Těsto zadělávám v domácí pekárně, ale lze samozřejmě zadělat i klasicky, jak jste zvyklí. Zkuste i mojí variantu na anglické a vídeňské rohlíky.
Co je potřeba
500 g hladké mouky
250 ml vlažné vody
1 kostička čerstvého droždí
1 polévková lžíce sádla
1 polévková lžíce olivového oleje
1 polévková lžíce slunečnicového oleje
1 polévková lžíce jablečného octa
10 g cukru
10 g soli
10 plátků sýra
10 plátků anglické slaniny
10 nožiček vídeňských párků
kečup
rozprašovač s vodou
Suroviny dáme do pekárny v uvedeném pořadí a zapneme program KYNUTÉ TĚSTO.
Uvádím pořadí surovin pro přehlednost ještě jednou:
- 500 g hladké mouky
- 250 ml vlažné vody
- 1 kostička čerstvého droždí
- 1 polévková lžíce sádla
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- 1 polévková lžíce slunečnicového oleje
- 1 polévková lžíce jablečného octa
- 10 g cukru
- 10 g soli
Vykynuté těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál a rozdělíme ho na 10 kusů o váze mezi 80 – 85 g. Z každého kousku vypracujeme bochánek, který pak necháme kynout pod utěrkou 10 – 15 minut. Nakynutý bochánek vyválíme na lehce pomoučeném vále do tvaru, který je na fotkách (lze i trojúhelníček, ale není to pak ono).
Anglické rohlíky:
Budeme ještě potřebovat 10 plátků sýra a 10 plátků delší anglické slaniny.
Bochánek vyválíme do požadovaného tvaru z fotopostupu a od delší strany motáme ke špičce. Celý rohlík pak ještě párkrát poválíme sem a tam, ať se těsto spojí. Hotové rohlíky vkládáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme pod utěrkou kynout 30 minut. Po uplynulé době rohlíky postříkáme vodou z rozprašovače a každý rohlík poklademe plátkem anglické slaniny. Plátek sýra rozkrojíme na půlku a oběma kousky přikryjeme slaninu. Dáme hned péct do předehřáté trouby na 250°C po dobu 12 – 15 minut. Hotové rohlíky vyndáme z trouby a ihned je postříkáme vodou z rozprašovače, aby změkly.
Vídeňské rohlíky:
Budeme ještě potřebovat 10 nožiček vídeňských párků, kečup.
Bochánek vyválíme do požadovaného tvaru z fotopostupu, delší část pokapeme kečupem a na něj položíme nožičku vídeňského párku a zamotáme. Nejdříve na párek položíme těsto z boků, potom delší část, kterou máme u sebe a zamotáme ke špičce. Párkrát ještě poválíme sem a tam. Hotové rohlíky klademe na pečícím papírem vyložený plech.
Diskuze k článku