Jak ušít kolovou sukni? Můžete si ji zhotovit z růžové či rudé látky k Valentýnu
Je téměř polovina února. Je nejvyšší čas, zamyslete se nad tím, jak a v čem budeme trávit svátek zamilovaných – sv. Valentýna. Protože má být relativně teplo, bude příjemné udělat si alespoň krátkou procházku, a pak se zastavit v oblíbené restauraci na výborné jídlo či pití. Pro tuto příležitost mohou ženy obléknout kolovou sukni. Stačí rychle navštívit galanterii, vybrat ideální látku, pokud právě takovou doma nemáte a začít šít. Jde o jednoduchou sukni, kterou zvládne ušít i začínající švadlenka. Přitom je dokonale ženská, slušivá a podmanivá.
Kolová sukně je známá tím, že při chůzi i točení ženám velmi sluší. Na její ušití je potřeba poměrně dost látky, proto je možné ušít i sukni půlkolovou, třičtvrtěkolovou či pouze čtvrtkolovou. U těch je spotřeba látky menší.
Ať už má žena postavu štíhlou, střední či je silnější, připravit střih na kolovou sukni je relativně snadné i rychlé. Jde o typ sukně, kterou si mohou „spíchnout“ i mladé holky, které třeba chodí do kurzu šití a učí se své první postupy.
Pro vytvoření střihu budete potřebovat velký papír, pravítko, tužku. S pomocí lepicí pásky si můžete z menších papírů vytvořit jeden velký.
V obchodě kupte, nebo doma ze skříně vyndejte asi 3 m látky. Ideální volbou je např. bavlněný popelín, ale použít můžete mnoho jiných látek. Co se týče šířky látky, je u těchto sukní lepší volit široké látky. Dobré je mít látku o šířce alespoň 120 cm. Potřebovat budete i pomůcky na zhotovení pasu dle vašich představ. Použít můžete zip, širokou gumu nebo náplet do pasu. A nakonec nezapomeňte zkontrolovat šicí stroj.
Následuje důležité měření, které rozhodně nepodceňte. Krejčovským metrem se změřte v pase nebo v místě, kde chcete sukni nosit. Od daného místa spusťte metr dolů k zemi a rozhodněte se, jak dlouhá má sukně být. Většinou se délka pohybuje kolem 55 cm a k ní přidáme 3 – 5 cm na spodní lem. Příkladem může být pas 90 cm a délka sukně 55 cm + 5 cm na lem.
Přichází na řadu počítání a rýsování. Obvod pasu vydělíme 4, to proto, že na papír nakreslíme pouze čtvrtinu střihu. Takže 90 : 4 = 22,5 cm. Na připravený papír tedy můžeme vynést čtvrtinu kruhu a ta bude měřit 22,5 cm. Ale kde údaj začít kreslit? Je potřeba vypočítat ještě poloměr, tedy vzdálenost od středu kruhu. Můžeme si to představit jako míru pro roztažení kružítka, než jej použijeme. Obvod kruhu vypočítáme 2pí r, tedy obvod pasu : 6,28. Pro nás to znamená 90 : 6,28 = 14,33 cm.
Roh papíru nám poslouží jako střed kruhu. Je totiž do pravého úhlu, což se skvěle hodí. Od rohu si naměříte 14,33 cm, posuneme krejčovský metr o kousínek dál a opět vyznačíme tužkou 14,33 cm, opět posuneme o kousek a vyznačíme od rohu stejnou vzdálenost 14,33 cm (metr v rohu stále pevně držíme na svém místě a odměřujeme 14,33 cm). Tím postupně vyznačíme několik bodů a ty pak lehce tužkou spojíme. Vznikne nám oblouková linka, jež měří ¼ obvodu našeho pasu. Pak už zbývá jen vyznačit délku sukně. Nikoli však od středu kruhu, ale od pasu, pozor na to. Postupujeme stejně, jako doteď. Od pasu budeme vyznačovat 55 cm tak, aby nám vzniknul spodní půlkruh (lem) sukně. Než ale střih finálně vystřihneme, přidáme přídavek na švy, a to v pase a v bocích.
Nezbývá, než pak střih přenést na látku a ušít si krásnou sukni v pase doplněnou o širokou gumu či náplet. Práce se skrytým zipem je náročnější.