“Salát z kysaného zelí” – plný vitamínů!

3

SUROVINY:

50-100ml vody

asi 1kg domácího kysaného zelí

menší červená cibule

1-2 polévkové lžíce olivového oleje

3 polévkové lžíce cukru

½ polévkové lžíce soli

pepř

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

Tento salát dělala manželova babička. Připravuje se z domácího kysaného zelí, které obsahuje spousty vitamínů a je výborné v zimních měsících jako prevence na posílení imunity…z kupovaného jde určitě také, ale nezkoušela jsem. Recept, jak si naložit své zelí do zeláku najdete ZDE.

Nejdříve si skočíme do sklepa nabrat zelí. POZOR – do zeláku se nesmí sahat rukama! Používám vařečku, kterou zelí naberu a rukou jen přidržím nabrané zelí. Pokud byste nabrali zelí rukou, tak je veliká pravděpodobnost, že se vám brzy zkazí.

My zelí nakládáme začátkem listopadu a vydrží nám ve sklepě až do června. Každoročně si ho objednávám již nakrouhané v místním krámku. Kupuji 15kg do 20l zeláku a vyjde něco kolem 150kč. Kdo nemá chladný sklep a zelí mu tak dlouho nevydrží, může si zelí začátkem ledna nacpat do sklenic a zavařit.

Nabírám plnou misku (odhadem asi 1kg zelí). Ze zelí nad miskou rukama vymačkám šťávu a vytvořím tuhou kouli. Vymačkané zelí nakrájím jakoby na kostičky a vrátím zpět do omyté misky. 

Poté přidám najemno nakrájenou červenou cibulku, vodu (nejdříve 50ml a zbytek dle potřeby), olivový olej a dochutím cukrem, solí a špetkou pepře. Poměry u cukru a soli jsou orientační, většinou ještě přidávám trošku od každého (to musí každý podle své chuti).

Teď vše rukama pořádně promíchám a promnu mezi prsty a uvidím, jak ještě zelí pustí šťávu…pak ještě buď přidám trochu vody nebo už žádnou. A je hotovo.

Hotový salát přendám do misky s víkem a nechám nejméně 2h odležet v lednici. Úplně nejlepší je ale až druhý den.

Většinou salát dávám jako oblohu k hlavnímu jídlu, ale máme ho rádi i samotný v misce k obloženému chlebu nebo grilovanému masu. 

DOBROU CHUŤ!!!

 

Můžou se Vám líbit i mé další recepty:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>