“Meduňkový sirup (šťáva)”

06

SUROVINY

20-30 stonků meduňky

2l vody

1000g cukr krupice nebo krystal

500g třtinového cukru

30g kyseliny citrónové

 

POSTUP PŘÍPRAVY

Tento sirup se dá ředit s vodou jako klasická šťáva, přidávat do čaje před spaním pro klidný spánek nebo před spaním jen tak dvě čajové lžičky na zklidnění.

Nejdříve si převaříme ve větším hrnci vodu a necháme vychladnout. Do studené vody pak vložíme omytou meduňku a takto necháme v lednici nebo na jiném chladnějším místě louhovat 48 hodin.

Po dvou dnech vodu slijeme a meduňku vyhodíme.

Vyluhovanou vodu pomalu zahříváme (el. sporák č.4) a když se z ní začne kouřit, tak přisypeme oba cukry a kyselinu citrónovou. Vše mícháme, dokud se nám to nerozpustí a poté ještě asi 3-4 minutky. A je hotovo.

Sirup nechávám asi 20 minut mírně zchladnout, poté ho přeliji přes jemné sítko do sklenic a uzavřu víčky. Víčka si předem vytírám slivovicí nebo vodkou.

Sirup ve sklenicích ještě 10-12 minut zavařuji v horkovzdušné troubě a vydrží ve spíži celou zimu. V zimě pak sirup přelévám do lahve s uzávěrem a mám v lednici k použití.

Kdo chce může pro jistotu do horkého sirupu přidat konzervant od Dr. Oetkera, dle návodu.

Jak zavařuji v horkovzdušné troubě najdete ZDE.

Můžou se Vám líbit i mé další recepty:

3 Responses

 1. Irča napsal:

  Prosím kolik gramů je té meduňky, vážil to někdo? Dostala jsem hrozně rozrostlou 100 gr. kytici a potřebuji vědět poměr ostatního. A můžu dát ročnímu dítěti jako šťávu? Děkuji.

  • Jitule napsal:

   Irčo. To jsem nevážila, ale čím víc ji bude, tím silnější bude sirup. Takže pokud se vám vejde všechna do hrnce, tak bych klidně udělala z celé kytice.

 2. Irča napsal:

  To je právě problém, když dostanu rozrostlou kytku o váze 100 gr, nevím, zda dosahuje váhy Vašich 40 stonků a tím pádem nevím, zda přísady ubrat, či přidat. Pokud budete dělat sirup, můžete to zkusit zvážit? Našla jsem si recept, kde byla meduňka na váhu, ale až zase meduňku dostanu ráda bych zkusila i Váš recept.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>